• Charakteristika školy

Z histórie našej školy

1902 – svojpomocná výstavba Obecnej gréckokatolíckej  školy v obci Kružlov, v ktorej prebiehala výučba žiakov prvého až ôsmeho ročníka v slovenskom a ruskom jazyku, vyučovanie sa realizovalo v dvojzmennej prevádzke.

1934 – svojpomocná výstavba školy v Kružlovskej Hute.

1955 -1958 – výstavba terajšej Základnej školy v Kružlove.

1971 – 1973 – dobudovanie telocvične s kuchyňou k Základnej škole v Kružlove.

80. roky – integrácia malotriednych škôl z obcí Kríže, Bogliarka, Krivé a z časti Kružlovská Huta do ZDŠ Kružlov.

1999 – získanie právnej subjektivity ako prvej v okrese, a prebratie všetkých kompetencií personálneho, mzdového a hospodárskeho charakteru.

2004 – v rámci projektu Sokrates nadviazanie spolupráce so Szkolou Podstawowou v Kružlowej v Poľsku.

1. Veľkosť školy

Základná škola Kružlov je menšia vidiecka plnoorganizovaná škola, ktorá sa nachádza v hornej časti obce v peknom prostredí  prírody.

V školskom roku 2012/2013  má 9 tried so 117 žiakmi. Pre žiakov v poobedňajšom čase je vytvorený školský klub, ktorý zabezpečuje  výchovný program pre žiakov prvého stupňa.

Počet žiakov už niekoľko rokov kolíše v rozmedzí medzi 110 – 130 žiakov. Naplnenosť tried je menšia, čo umožňuje pedagógom uplatňovať individuálny prístup k žiakom a v zvýšenej miere uplatňovať inovatívne a progresívne metódy učenia.

Príjemné prostredie rozľahlého areálu s dostatkom zelene škola využíva pre rôzne školské a mimoškolské aktivity.

1. Charakteristika žiakov

Školu navštevujú žiaci z Kružlova a zo štyroch spádových obcí, a to Krivé, Bogliarka, Kríže a časť Gerlachova. Organizácia vyučovania je prispôsobená autobusovým spojeniam, ktoré žiaci využívajú na dopravu na vyučovanie.

V  škole je 14  integrovaných žiakov. Vyučujúci pri práci  so začlenenými žiakmi postupujú podľa platných predpisov a úzko spolupracujú s výchovným poradcom školy a odbornou inštitúciou CPPPaP v Bardejove.

1. Charakteristika pedagogického zboru

Pedagogický kolektív tvorí 11 pedagogických zamestnancov – učiteľov, 1 vychovávateľka, 2 kňazi a 1 katechétka. Koordinácia najdôležitejších oblastí výchovno-vzdelávacieho procesu a života školy je rozdelená medzi učiteľov.

Manažment školy tvorí riaditeľka školy, zástupkyňa školy, výchovná poradkyňa, vedúca MZ a vedúce PK pre jednotlivé vzdelávacie oblasti na 2. stupni.

Kvalifikovanosť  je 100 % a odbornosť vo  vyučovaní predmetov  je zabezpečená na 80 %. Dvaja pedagogickí zamestnanci majú druhú atestáciu a šesť prvú.

Výchovný poradca- Mgr .Iveta Semanová

• Zabezpečuje poradenskú činnosť pre učiteľov, žiakov a rodičov v oblasti vzdelávacích a výchovných problémov, ich evidenciu a hľadanie riešenia pomoci žiakov a učiteľom.
          • Zabezpečuje koordinačnú činnosť smerom k PPP a psychológom zabezpečujúcim psychologické a špeciálno-pedagogické vyšetrenia žiakov.
          • Sprostredkováva kontakty zástupcov SOŠ a SŠ, poskytovanie informácií v oblasti profesijnej orientácie žiakov končiacich školskú dochádzku,  eviduje žiakov končiacich školskú dochádzku, návštevy, konzultácie náborových pracovníkov stredných škôl a konzultácie výchovného poradcu s rodičmi  v oblasti  profesijnej orientácie dieťaťa.

Koordinátor pre prácu so žiakmi so ŠVVP

• Pomáha a spolupracuje s triednymi učiteľmi a vyučujúcimi jednotlivých predmetov pri zostavovaní individuálnych výchovno-vzdelávacích plánov pre žiakov individuálne  začlenených, pomáha pri ich korelácii, hodnotení a prehodnocovaní.
          • Odborne pomáha triednym učiteľom pri vedení dokumentácie začlenených žiakov.
          • Spolupracuje s pedagogicko-psychologickou poradňou, vedie pravidlne evidenciu a dokumentáciu žiakov so ŠVVP.

Koordinátor pre environmentálnu výchovu – Ing. Eva Majorošová

• Zabezpečuje spolupracu s vyučujúcimi jednotlivých predmetov a uplatňovanie environmentálnej zložky vo vyučovaní.
          • Presadzuje ekologické a environmentálne princípy v živote školy a žiakov a utváranie zdravého životného prostredia školy a jednotlivých tried.

Naši učitelia dbajú o svoj odborný profesijný rast a pravidelne sa zúčastňujú nielen školení a kontinuálneho vzdelávania, ktoré pre pedagógov pripravuje MPC, ale dopĺňajú si priebežne svoje vedomosti i praktické zručnosti. Vzdelávanie učiteľov je organizačne zabezpečené tak, že nenarušuje pedagogický proces na škole.

Prevádzku školy zabezpečujú aj prevádzkoví zamestnanci, a to 1 ekonómka školy, 2 upratovačky, 1 školník – kurič a 2 pracovníčky školskej jedálne.