MTZ školy
Materiálne podmienky, urbanistické a architektonické usporiadanie školy
Základná škola pozostáva z dvoch dvojpodlažných pavilónov napojených na inžinierske siete (EE, vodu a kanál)
a to z pavilónu A a pavilónu B.Pavilón - A
Dvojpodlažný pavilón - A má samostatný vchod a je čiastočne podpivničený. Na 1. poschodí sa nachádzajú kancelárie školy(pre RŠ, ZRŠ, ekonómku), 3 univerzálne učebne, 1 špeciálna učebňa PsP a IKT, kabinety pre II. stupeň, chodba a samostatné WC (chlapci, dievčatá a pre učiteľov). Na prízemí sú priestory pre školské stravovanie (školská kuchyňa, jedáleň, práčovňa, šatňa, sklad potravín a samostatné WC pre personál), šatne pre žiakov 7. – 9. ročníka, nová internetová školská knižnica a v samostatnej prístavbe telocvičňa s príslušenstvom.
Pozri prílohu č. 1 - MTZ
Pavilón - B
V dvojpodlažnom pavilóne B na prízemí sú šatne, zborovňa, sklad učebníc, archív, špeciálna učebňa pre ŠPD, novovybudovaná špeciálna učebňa pre TchV- dielne, samostatné WC (pre chlapcov, dievčatá, personál) a chodba, ktorú postupne prebudujeme na multifunkčnú malú konferenčnú miestnosť slúžiacu žiakom na realizáciu projektu zdravie v školách, na rôznu mimoškolskú činnosť, na poobedňajšie aktivity ŠKD a aj na voľnočasové aktivity pre cespoľných žiakov čakajúcich na autobusové spoje. V bývalých zrekonštruovaných prietoroch ŠKD a učebne 1. ročníka sa teraz na prízemí nachádzajú priestory MŠ (učebňa a spálňa). Ďalej v prízemi eteriéru školy sa nachádza kotolňa, sklad a prístrešok na tuhé palivo. Na 1. poschodí je 5 kmeňových univerzálnych učební s dvoma kabinetmi pre I. stupeň, kabinet pre VP, kabinet CO a jedna špeciálna multifunkčná učebňa s internetovým napojením na realizáciu moderných vzdelávacích aktivít pre I. stupeň primárneho vzdelávania.
Telocvičňa
V pavilóne A na prízemí je 1 telocvičňa s príslušenstvom, s výmerou 25 m x 13 m x 6,5 m ( 2112,5 m³), čo vyhovuje pre 81 detí (4m²/dieťa) a priestory na odkladanie pomôcok a telocvičného náradia do ktorej je vchod z chodby. Podlaha telocvične je parketová opatrená protišmykovým náterom. Vetranie je prirodzené. Steny sú opatrené náterom a obkladom. Sú tu samostatné sprchy a šatne pre chlapcov a dievčatá. Každá šatňa má plochu 20,4 m² čo vyhovuje pre 41 detí (0,5 m²). Pri šatniach je umyváreň s 8 sprchovacími ružicami a 8 umývadlami. Steny a dlažba s odtokom sú z keramickej dlažby. Je tu zabezpečený prívod teplej a studenej vody. Pre učiteľov je tu 1 kabinet Tv.
Školská knižnica
V hospodárskych. rokoch 2008 - 2009 bola vybudovaná, zriadená a školským nábytkom vybavená (pracovné stoly, regály) školská knižnica ako vzdelávacie centrum školy, ktorá pozostáva z knižnice 1. – 4., 5 – 9., z učiľskej, metodickej a cudzojazyčnej knižnice. V roku 2009 táto bola v rámci II. lokálneho okruhu napojená na internet s cieľom zapojiť sa do projektu SR - „Virtuálne knižnice“, a v ktorej knižničný fond je postupne digitalizovaný do elektornickej formy.
Pivnice
V pivničných priestoroch sa nachádza sklad zeleniny, práčovňa, umývareň, sklad riadu a sklad na obaly pre potreby školského stravovania.
Exteriér školy
Exteriér školy tvoria upravené voľné ozelenené plochy využívané aj pre telovýchovné účely, doplnené sprievodnou zeleňou okrasných drevín, okrasnými záhonmi a záhradným nábytkom, asfaltové a dlaždicové chodníky, školský skleník, kompostovisko a ohrada areálu školy. Pri pavilóne B z južnej strany sa nachádza malé školské ihrisko s preliezkami a hojdáčkami pre detí MŠ.
Priestory pre výučbu
Veľkosť univerzálnych a odborných učební ako aj vybavenie umožňuje dodržanie zdravotných požiadaviek hygieny výchovno-vzdelávacieho procesu. Rozmery tried sú 8,7 x 6,4 x 3,32 m, plocha je 55,68 m² čo umožňuje jednu univerzálnu učebňu naplniť 34 žiakmi (na 1 žiaka min. 5,3 m³).
a) Rozmiestnenie pracovných miest žiakov v univerzálnej a odbornej učebni pri klasickom spôsobe vyučovania musí umožňovať dodržanie vhodných vzdialeností prvých a posledných pracovných miest žiakov od tabule (2 m prvá lavica, 9 m posledná lavica od tabule). Dodržanie vzdialeností medzi pracovnými miestami a usporiadanie lavíc do šírky musí byť také, aby uhol pohľadu pri čítaní textu z tabule bol najviac 30 stupňov. Pri premietaní uhol pohľadu má byť menší ako 45 stupňov.
b) Pri neklasickom spôsobe vyučovania sa zabezpečia požiadavky v ods. a) tak, že žiaci
sa budú častejšie premiestňovať, čo neumožní pobyt žiakov na jednom mieste.
Rozsadenie žiakov musí zohľadňovať ich telesnú výšku a zdravotný stav. Triedny
učiteľ zabezpečí pre žiaka primeraný školský nábytok (zo skladu školy).